Jinak vam doporucuju jestli jste necet neco od Sv Terezie, Jana od Krize, Mistra Ekharta, Sv. Augustina apod.
]]>franz to klasicky vystihl, o tom není pochyb, ale nevím nevím, jestli se to u autora aspoň trochu ujme…naštěstí diskuse není jenom pro něj
]]>možná bych i trochu souhlasil s TO, když mluví o „náboženském portfoliu“ – to samozřejmě může vést k relativismu…TO ale zapomíná na jistou osobní odpovědnost v každém z nás, která by se podle mě měla vhodně doplňovat právě s osobní vírou
skoro bych se TO zeptal, jaký má názor na svého jmenovce Halíka, ale vsadím boty, že už vlastně vím, co zazní
]]>Ačkoliv je pravdou, že samotný fakt, že se nějaký křesťan striktně drží „fundamentů“ své víry, je tedy fundamentalistou (v neutrálním, deskriptivním slova smyslu), může být v očích některých lidí vnímán jako něco negativního. Takže ta hranice není úplně ostrá.
Z Wikipedie: „The term fundamentalism was originally coined to describe a narrowly defined set of beliefs that developed into a movement within the US Protestant community in the early part of the 20th century. These religious principles stood in opposition to the modernist movement and espoused the strict adherence to and faith in religious „fundamentals“.“
]]>On je možná křesťanem – heretikem, či ještě spíše takovým podivným pejskokočičkovským synkretistou. Proto je schopen míchat vodu a oheň, komunismus s křesťanstvím. Kdyby byl fundamentalistický, nikdy by to nemohl dělat.
Význam spojení nonfundamentalističtí katolíci mi bych viděl spíše jako „katolíci, kteří pořádně nevědí, v co či jak věří“ než, to jste tím chtěl RV říci, tj. eufemisticky řečeno „nezabednění“.
]]>